چرا بازی‌های لیگ برتر انگلیس پخش نشد؟

سامان سعادت در روزنامه اعتماد نوشت: همزمان با شروع مسابقات فوتبال باشگاهی اروپا انتظار می‌رفت صداوسیما مثل همیشه با پخش بازی‌ها به صورت مستقیم مخاطبان را پای تلویزیون بنشاند. صداوسیمایی که بسیاری از مخاطبانش را از دست داده و خیلی‌ها در موردش می‌گویند اگر همین فوتبال از تلویزیون گرفته شود دیگر چیزی برای عرضه ندارد.

برخلاف تصور هنگامی که هفته اول لیگ برتر انگلیس،پرمخاطب‌ترین لیگ دنیا آغاز شد، صداوسیما بی‌تفاوت به این مساله سراغ بوندسلیگا رفت و اعلام کرد که بازی‌های لیگ برتر انگلیس از شبکه اینترنتی تلوبیون که وابسته به صداوسیماست پخش خواهد شد! همچنین شبکه اینترنتی آنتن که متعلق به مجموعه فراکاو است و از مدیران صداوسیمایی بهره می‌برد در زمانی که تلویزیون لیگ جزیره را ایگنور کرده بود مثل همیشه اقدام به پخش بازی‌ها کرد. اقدامی که باعث شد مخاطبان این شبکه اینترنتی به شکل وحشتناکی بالا برود.

مدیران صداوسیما در این چند روز واکنشی به عدم پخش بازی‌های لیگ برتر نشان ندادند و حتی شنیده شد رقابت‌های لالیگا و سری‌آ نیز قرار نیست از تلویزیون پخش شود. برخی رسانه‌ها و کاربران فعال در حوزه فوتبال و پخش مسابقات ورزشی مدعی شدند صداوسیما نتوانسته امسال حق پخش سنگین مسابقات لیگ برتر انگلیس را پرداخت کند و علاوه بر آن کانال‌هایی که تا پیش از آن به صورت رایگان می‌توانست بازی‌ها را دریافت کند مسدود شده است. این ادعا در شرایطی مطرح شده که تا سال‌های پیش هم خبر مشخصی از پرداخت حق پخش بازی‌ها از سوی صداوسیما منتشر نمی‌شد و باور عمومی بر این بود که این نهاد بازی‌ها را به شکل دیگری دریافت می‌کند. از طرف دیگر تحلیل فعلی این پرسش را به وجود آورده که چطور شبکه اینترنتی آنتن و تلوبیون می‌توانند بازی‌ها را دریافت کنند اما صداوسیما نمی‌تواند؟

وضعیت جایی مبهم‌تر می‌شود که عده‌ای با یادآوری روزهای ابتدایی شروع به کار تلویزیون اینترنتی آنتن به این نکته اشاره می‌کنند که در آن مقطع صداوسیما حسابی هوای شبکه‌ای که به نوعی متعلق به خودش بود و بعد با رویه‌ای عجیب به بخش خصوصی واگذار شد را دارد. به عنوان مثال تلویزیون از ۲۴ ساعت قبل زیرنویس می‌کرد که فلان بازی حساس از تلویزیون پخش می‌شود اما در فاصله دو ساعت مانده به سوت آغاز اعلام می‌کرد به دلیل مشکلات فنی از پخش بازی معذور است و همزمان شبکه نوپای آنتن با تبلیغاتی وسیع از پخش مستقیم بازی خبر می‌داد.

این بار هم همین اتفاق رخ داده. چرا که پخش بازی‌های هفته اول لیگ برتر انگلیس در کنداکتور صداوسیما قرار داشت اما به یک‌باره مخاطبان متوجه شدند خبری از پخش بازی نیست و در عوض می‌توانند برای تماشای بازی سراغ شبکه‌های اینترنتی بروند.

اگر از هفته دوم و سوم لیگ برتر انگلیس پخش بازی‌ها از سر گرفته شود نشان می‌دهد سیاست دوپینگ برای تلویزیون‌های اینترنتی آنتن و تلوبیون در روزگاری که رقبای زیادی برای این دو شبکه وابسته پیدا شده چندان هم دور از واقعیت نیست ولی اگر تا پایان فصل صداوسیما از خیر درآمدهای هنگفت ناشی از تبلیغات بین پخش بازی‌های مطرح فوتبال اروپا بگذرد شاید بتوان باور کرد که این بار واقعا مشکل بودجه برای خرید حق پخش بازی‌ها در میان بوده یا مسدود شدن کانال‌هایی که به صورت رایگان بازی‌های را پخش می‌کرد، صحت دارد.

پ آقای فرش _ E دکتر طالبی_E

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x