والیبال جای فوتبال را در حواشی گرفت!

روزنامه عتماد: طی سال‌های گذشته بحران در فدراسیون والیبال و تیم ملی مربوط می‌شد به چند مورد انگشت‌شمار. اگر از مردم بپرسید چند تا از حواشی فدراسیون فوتبال را نام ببرید بلافاصله لیستی بلندبالا از حاشیه‌هایی که هر کدام به تنهایی برای زمین زدن یک ورزش کافی هستند ردیف می‌کنند اما وقتی با سوال در مورد تیم ملی والیبال مواجه شوند باید به حافظه‌شان فشار بیاورند تا شاید مواردی از جمله شایعه باندبازی سعید معروف در تیم کواچ، یا دعوای فرهاد قائمی با آلکنو یا چند مورد دیگر از این دست را به خاطر بیاورند. بخشی از این به خاطر بیشتر زیر ذره‌بین بودن والیبال و بخش دیگر آن به دلیل کم حاشیه‌ بودن این رشته در چند سال گذشته بوده است.

حال در شرایطی که تیم ملی نتایج فوق‌العاده‌ای در لیگ ملت‌ها با یک کادر تمام ایرانی به دست آورده بود و به نظر می‌رسید تمرینات خوبی در تهران برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان پشت سر گذاشته است و با اضافه شدن چند چهره مصدوم و باتجربه آماده می‌شود که در لهستان خوش بدرخشد، عصیان دو ستاره باتجربه تیم ملی علیه فدراسیون و شرایط اردو همه را شوکه کرد.

پنجشنبه در روز پایانی تمرینات تیم ملی والیبال در تهران که در حضور خبرنگاران برگزار شد، سید محمد موسوی و میلاد عبادی‌پور به عملکرد فدراسیون تاختند. اتفاقی که نشان داد اگر در سال‌های گذشته همه‌چیز تا حدی گل‌وبلبل به نظر رسیده به خاطر سکوت بچه‌ها و رسانه‌ای نشدن گلایه‌های آنها بوده.

موسوی که بعد از المپیک از تیم ملی کناره‌گیری کرده بود و بعد از جام ملت‌ها با دعوت بهروز عطایی دوباره به تیم اضافه شد و اتفاقا حضورش هم خوشحالی اهالی تیم و هم مردم را به دنبال داشت و در شرایطی که صبح پنجشنبه به عنوان کاپیتان تیم ملی والیبال معرفی شد اعلام کرد در اعتراض به شرایط اردو و نبود امکانات و عدم رسیدگی فدراسیون در مسابقات قهرمانی جهان شرکت نخواهد کرد.

به نقل از ایسنا موسوی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «قبل از عید آقای عطایی با من در تماس بود. در ترکیه بازی می‌کردم که به من گفت به شما نیاز داریم. از نظر فکری و انسجام تیمی و فنی نیاز داریم و می‌خواهیم از شما استفاده کنیم. نتیجه بر این شد که به اردو بیایم‌. خیلی دو‌دل بودم و سخت بود چون مدت طولانی هم تمرین نداشتم و تصمیم گرفتم بیشتر به حرف مادرم که گفت برو و شرایط را قشنگ تمام کن گوش دهم اما الان پشیمان هستم از اینکه آمده‌ام. من در تمام دوران والیبالم سعی کرده‌ام مفید و ‌مثمرثمر باشم. الان هم همین است و اگر آمدم به خاطر این بود که شاید بتوانم به تیم ملی کمک کنم.»

او ادامه داد: «دنبال پول و چیز دیگری نیستم و صرفا هدف ما کمک به تیم است. به این دعوت لبیک گفتیم. با اینکه خیلی دلخوری حاد بود اما الان پشیمانم و فکر می‌کنم دیگر نتوانم با تیم ادامه بدهم. شرایطش را ندارم. دلم باید جایی باشد که می‌خواهم کار کنم چون من همیشه تلاشم را کرده‌ام. خوب یا بد را هم مردم و کارشناسان می‌توانند نظر بدهند. الان قلبا شرایطی ندارم که به تیم کمک کنم. مقداری ناصداقتی می‌بینم و شرایط مساعد نیست.»

موسوی همچنین گفت: «هیچ چیزی سر جایش نیست حتی یک پروتئین و مکمل ورزشی نیست. هتل نبود، فیزیوتراپ که بچه‌ها با آن راحت باشند نیست. این شرایط شرایطی نیست که بتوانیم با بزرگان والیبال دنیا مقابله کنیم. اگر مردم از ما انتظار دارند نتیجه بگیریم باید واقعیت‌ها را بدانند. واقعیت‌ها خیلی اسفبار است. هیچ‌کس به هیچ‌کس اعتماد ندارد و راستش را نمی‌گوید. صداقت خیلی کم دیدم. اصلا امروز که به شخصه آمدم دوست داشتم به آقای عطایی بگویم نمی‌توانم تمرین کنم. سه ماه تمرین والیبال نداشتم با این وجود آمدم کار کنم اما شرایط خوبی نیست و دوست ندارم وارد جزییات شوم. موارد طولانی است و امیدوارم حرف‌های من باعث حاشیه برای تیم ملی نشود.»

ملی‌پوش والیبال ادامه داد: «من صادقانه گفتم نمی‌توانم با این شرایط به تیم کمک کنم. من سید محمد موسوی کوچک همه و عضو کوچکی از والیبال بودم. همیشه تمام وجودم را گذاشته‌ام و کم‌کاری نکرده‌ام اما اینجا دارد سیاسی‌کاری می‌شود که نمی‌پسندم. این بچه‌ها استعدادهای بی‌نظیری هستند. این تیم ارزش بهای بیشتر و ارزش صادق بودن دارد. این بازیکنان طلایی و از ما که نسل طلایی بود خیلی بهتر هستند. فقط تجربه مانده که کسب کنند. چیزی که مهم است امکانات، مدیریت و رهبری این تیم است که به درجات عالی برسند.

برای والیبال آرزوی موفقیت می‌کنم. این به معنای خداحافظی من از والیبال نیست و حس می‌کنم می‌توانم باز هم اگر شرایطش باشد و از من درخواست کنند به تیم ملی کمک کنم اما با احترام. طوری نباشد که فکر کنند یک بازیکن ماشین کشاورزی است که هر وقت خواستند استارت بزنند و درو کنند. ما هم برای خودمان چارچوب و کاراکتر داریم که باید حفظ شود. آدم مغروری نیستم ولی باید اینها حفظ شود. اگر در آینده شرایطش وجود داشت و بدنم مثل امروز آماده بود، کمک می‌کنم.»

موسوی در پاسخ به اینکه این حرف شما به منزله کناره‌گیری از تیم ملی برای مسابقات جهانی است، گفت: «امروز ظهر این تصمیم را گرفتم و فکر می‌کنم درست است و احساسی نیست. قبل از تمرین هم به آقای عطایی گفتم که از اتفاقات گذشته ناراحتم اما آقای عطایی گفتند هر چه بوده تقصیر ما بوده و مشکل خاصی نبوده و خیلی با احترام رفتار کردند اما از اینکه آمدم دوباره پشیمان شدم. صرفا مادرم گفت حتما برو و مردم خیلی دوستت دارند اما وقتی آمدم پشیمان شدم. خیلی دوست داشتم و تلاشم را کردم اما نشد و به قهرمانی جهان نمی‌روم.»

او در پاسخ به اینکه این رفت و آمدها باعث حاشیه برای تیم ملی نمی‌شود، گفت: «فکر نمی‌کنم. بچه‌ها همه مرا می‌شناسند. شاید این باعث همدلی آنها شود و صدای‌شان به رسانه برسد. بچه‌ها نزدیک ۵۷ روز مسابقه بودند مردم خوشحال شدند اما هیچ ارزشی برای آنها قائل نشدند و امروز بابت لیگ‌جهانی ۱۸ میلیون پاداش دادند در صورتی که حقوق چند ماه یک کارگر زحمتکش که قابل احترام است، از این بیشتر است. خیلی از آنها مصدوم شدند. ارزش قائل شدن برای بچه‌ها مهم است. اینها جوان هستند و شاید نتوانند این حرف‌ها را بزنند. من دنبال حاشیه نیستم و امیدوارم این کار باعث حاشیه نشود. با آنها خصوصی جلسه می‌گذارم و امیدوارم من را درک کنند و هیچ‌وقت غرضی نداشته‌ام. برای تیم آرزوی موفقیت دارم و می‌توانند کار بزرگی انجام دهند اما یک مقداری با بچه‌ها روراست نیستند.»

موسوی در پاسخ به این سوال که اگر تغییر و تحولی در شرایط تیم ملی شود، در اردو می‌ماند، گفت: «الان وقت تغییر و تحول نیست و باید با همین شرایط برویم. برخی تیم‌های درجه چند آسیا شرایط‌شان از ما بهتر است. شرایط ما از چند سال قبل بد بود، اما امسال فاجعه است. سید هستم و دست روی قرآن می‌گذارم که دنبال حاشیه نیستم. اگر تبعاتی برای من دارد می‌پذیرم اما این حرف‌ها حاشیه نیست، حتی امروز نمی‌خواستم صحبت کنم. مطمئنا تیم با تمام توان مسابقه می‌دهد اما نتیجه گرفتن بسیار سخت است. اگر نتیجه‌ای حاصل شد بدانید که تلاش بازیکنان است.»

همچنین میلاد عبادی‌پور که صبح پنجشنبه کاپیتانی را به محمد موسوی تحویل داده بود با پیش کشیدن بحث دریافتی‌ها و سرنوشت پو‌ل‌هایی که فدراسیون والیبال از حضور در لیگ ملت‌ها گرفته است اوضاع را پیچیده‌تر کرد. عبادی‌پور گفت: «ما هیچ‌ موقع از امکانات فدراسیون صحبت نکرده‌ایم چون هیچ موقع کامل نبوده است. هر چیزی که موسوی گفته درست است. من شرایط بازیکنان را خوب اعلام کردم و با شرایط فدراسیون کاری ندارم. ما دوماه از خانواده دور بودیم که تهش ۱۸ میلیون پاداش بگیریم. اگر همین را نمی‌دادند بهتر بود. من از طرف خودم و بازیکنان می‌گویم‌ شخصیت ما این نیست که دو ماه دوری و زحمت را اینگونه جواب بدهند.»

عبادی‌پور ادامه داد: «از سال ۲۰۱۳ در لیگ ملت‌ها بازی می‌کنیم. یک قران نگرفته‌ایم. ما در ایتالیا جلسه‌ای با مسوولان FIVB داشتیم و گفتیم اما آنها فاکتور آوردند و گفتند این پول را به فدراسیون داده‌ایم. نمی‌دانم فدراسیون گرفته یا نه اما این پول حق بازیکنان است. اتاق پزشکی ما را ببینید. یک دستگاه لیزر داریم که برای ۱۵ سال پیش است، حتی یک اتاق پزشکی هم نداریم. تا سال گذشته هزینه مکمل‌ها را خودمان می‌دادیم و فدراسیون فقط ۳۵۰ دلار پول توجیبی می‌داد یعنی از جیب خودمان بیشتر می‌دادیم اما تا به حال اینها را نگفته‌ایم.»

او با بیان اینکه شرایط در یک‌سال اخیر بدتر شده است، ادامه داد: «ما چند بار اعلام کردیم فقط و فقط به عشق مردم اینجا هستیم، چون می‌دیدم که بابت برد و باخت ما ناراحت و خوشحال می‌شوند. روحیه خوبی به ما می‌دادند تا با جنگندگی بیشتری وارد مسابقات شویم.»

فدراسیون والیبال در نخستین واکنش به خبر کناره‌گیری سید محمد موسوی صرفا به انتشار خبر اعلام کناره‌گیری او و جایگزین‌ شدنش با یک بازیکن دیگر خبر داد. روابط عمومی فدراسیون والیبال نوشت: «موسوی عصر امروز و در آخرین تمرین توپی تیم ملی در تهران و تنها دو روز مانده به اعزام، در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد با شرایط موجود نمی‌تواند به تیم ملی کمک کند و از همراهی تیم ملی در رقابت‌های پیش رو (جام واگنر و قهرمانی جهان) انصراف می‌دهد و سپس با مراجعه به سرپرست تیم ملی این موضوع را به اکبر محمدی به صورت رسمی اعلام کرد. بدین‌ترتیب کادر فنی تیم ملی بلافاصله شهروز همایونفرمنش را جایگزین موسوی کرد تا تیم ملی والیبال ایران طبق برنامه بامداد یکشنبه با ۱۳ بازیکن عازم گدانسک شود.»

اظهارنظر موسوی در فضای رسانه‌ای واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشته است. برخی از مخاطبان والیبال از خداحافظی او ابراز ناراحتی کردند و معتقد بودند او می‌توانست در مسابقات قهرمانی جهان به تیم ملی کمک کند تا نتایج بهتری از لیگ ملت‌ها به دست بیاید. در کنار این دسته عده‌ای نیز پیکان انتقادات را متوجه فدراسیون و محمدرضا داورزنی چرخاندند و روی این نکته دست گذاشتند که داورزنی در تمام این سال‌ها نان درخشش بازیکنان و عملکرد آنها در مسابقان مختلف را خورده بدون اینکه به آنها بها بدهد.

در طرف مقابل گروهی دیگر از مخاطبان ورزش و مخصوصا والیبال فضا را به سمت دیگری بردند و اعتراض موسوی و عبادی‌پور را با استوری‌ها و اقدامات حاشیه‌ساز ستاره‌های فوتبال مقایسه کردند. این دسته اعتقاد دارند کلا ستاره‌های ورزش ایران وقتی درجه‌ای از محبوبیت را پشت سر می‌گذارند به راحتی حاشیه‌سازی می‌کنند. پرسش اصلی این دسته از منتقدان اظهارات موسوی این بود که واقعا چه نیازی به رسانه‌ای کردن این موضوع چند روز قبل از مسابقات قهرمانی جهان بود در حالی که خودت معتقدی تا شروع مسابقات عملا فرصتی نیست که چیزی تغییر کند؟ همچنین برخی به کنایه گفتند وقتی سن یک بازیکن بالا می‌رود از جایگاهش در ترکیب ثابت اطمینان ندارد معلوم است که با گفتن چنین حرف‌هایی از زیر بار رقابت شانه خالی می‌کند!

در این میان شایعه کناره‌گیری موسوی به خاطر کنار گذاشته شدن امیر خوش‌خبر از سرپرستی تیم ملی والیبال، فردی که با سید رابطه نزدیکی دارد هم به گوش رسید اما خود موسوی این موضوع را تکذیب کرد.

در عین حال اظهارات بهروز عطایی در مورد شکل دعوت از موسوی و شرایط اردویی ، هم به نوعی با منتقدان ستاره والیبال ایران در تعارض قرار گرفت هم با موافقان او! عطایی به عنوان نفر اول نیمکت و کسی که مسوولیت فنی را برعهده دارد از شرایط اردو اظهار رضایت کرد و مشکل خاصی را به زبان نیاورد. او همچنین تاکید کرد شخصا از موسوی درخواست کرده به تیم ملی برگردد. عطایی در این زمینه گفت: «با محمد موسی شخصا صحبت کردم و از فدراسیون خواستم دعوت شود تا به والیبال برای رسیدن به اهداف پیش رو کمک کند. او از بازیکنان بزرگ دنیاست و حضورش از نظر فنی و ذهنی به ما کمک می‌کند.» عطایی همچنین در واکنش مستقیم به کناره‌گیری موسوی گفت: «غیبت او از نظر فنی آسیب جدی به تیم ملی وارد نمی‌کند.»

حال باید دید با این شرایط وضعیت تیم ملی در رقابت‌های قهرمانی جهان به چه صورت خواهد بود. موسوی تاکید داشت دوست ندارد اظهاراتش باعث بروز تنش شود اما حداقل در فاصله ۴۸ ساعت گذشته والیبال تبدیل به سوژه رسانه‌ها شده و برای مدتی شاید کوتاه جای اخبار حاشیه‌ای فوتبال را به خودش اختصاص داده است.

بامداد یکشنبه تیم ملی والیبال با حضور میلاد عبادی‌پور (کاپیتان)، امیرحسین اسفندیار، مرتضی شریفی، محمدجواد معنوی‌نژاد، علی‌اصغر مجرد، امیرحسین توخته، مهدی جلوه، امین اسماعیل‌نژاد، صابر کاظمی، جواد کریمی، محمدطاهر وادی، محمدرضا حضرت‌پور و محمدرضا موذن راهی جام واگنر می‌شود و شهروز همایونفرمنش بعد از بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی راهی لهستان خواهد شد و به جمع ملی‌پوشان در گدانسک خواهد پیوست.

پ آقای فرش _ E دکتر طالبی_E

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x