بیم و امیدهای استقلال در آستانه دیدار با سپاهان

فرهیختگان: فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر درحالی قرعه‌کشی شد که خوش‌بین‌ترین هواداران فوتبال هم گمان نمی‌کردند که درست در هفته اول رقابت‌ها شرایط طوری پیش برود که استقلال و سپاهان دو تیم مطرح فوتبال ایران مجبور شوند در نخستین گام به مصاف یکدیگر بروند. یک دیدار حیثیتی در طول تاریخ باشگاهی فوتبال در کشور که اگر در هفته‌های میانی یا پایانی برگزار می‌شد به‌طور طبیعی می‌توانست جذابیت و هیجان آن را بالاتر ببرد اما حالا با این اتفاق فصل جدید رقابت‌ها در اوج هیجان و جذابیت آغاز خواهد شد. همه اینها درحالی است که در وضعیتی که هر دو تیم با تغییر اساسی در شاکله فنی خود مواجه شده و به تازگی تمرینات سنگین بدنسازی را پشت سر گذاشته‌اند، به‌طور طبیعی و به شکل محسوسی این موارد به‌طور قطع روی روند این دیدار تاثیر‌گذار شده و باعث می‌شود تا فارغ از هیجاناتی که همیشه بر بازی این دو تیم سایه می‌افکند، احتمالا شاهد دیداری بی‌کیفیت و کم‌موقعیت باشیم.

با این حال از اردوی استقلال خبر می‌رسد که بازیکنان این تیم در آمادگی مطلوبی برای برگزاری دیدار هفته اول مقابل سپاهان به سر می‌برند و از سوی دیگر سپاهانی‌ها هم طی روزهای گذشته آخرین تدابیر فنی و تاکتیکی را زیرنظر کادرفنی خود مرور کردند تا از هر لحاظ برای این دیدار بزرگ و حساس آماده شوند.

با همه این تفاسیر همان‌طور که دیروز در «فرهیختگان» نوشتیم استقلالی‌ها به صورت قطعی دو بازیکن خود(صالح حردانی و محمدحسین مرادمند) را برای این دیدار در اختیار نخواهند داشت و به نظر می‌رسد در غیاب آنها، ساپینتو در روزهای اخیر سیستم و ترکیب خود را طراحی کرده تا این تیم از همین هفته اول قدرتمندانه کار را آغاز کند و به‌نوعی بتواند برای کسب دومین عنوان پیاپی قهرمانی استارت موفقی داشته باشد.

در این بین نکته قابل‌توجه می‌توان در اسکواد بازیکنان استقلال به بیم و امیدهایی اشاره کرد که از یک سو برخی نفرات، ساپینتو و سایر اعضای کادرفنی آبی‌پوشان را حسابی امیدوار کرده و از سوی دیگر برخی بازیکنانی که حداقل تا امروز در حدواندازه‌های خود ظاهر نشده و احتمالا در هفته‌های نخست با روندی که از خود نشان داده‌اند از ترکیب اصلی دور مانده تا برای بازگشت به پازل تاکتیکی مرد پرتغالی مجبور شوند تلاش بیشتری را به خرج بدهند.

مرور نفرات از درون دروازه تا نوک حمله

طبق شنیده‌ها ساپینتو از تمامی گلرهای استقلال به‌خصوص سیدحسین حسینی رضایتمندی ویژه‌ای داشته است تا جایی که به دفعات از وقتی که به استقلال آمده، در جمع حاضران از سید آبی‌ها به تعریف و تمجید پرداخت هرچند شرایط علیرضا رضایی هم مناسب است و این گلر هم نشان داده می‌تواند جانشین مناسبی برای سیدحسین حسینی باشد.

در خط دفاعی اما هر چقدر روزبه چشمی به‌عنوان یک مهره مطمئن و قابل‌اتکا جایگاه خودش را در افکار فنی و پازل تاکتیکی سرمربی پرتغالی جا کرده و او را برای ارائه نمایشی مستحکم در طول فصل امیدوار ساخته، از سوی دیگر در این مدت اخیر رافائل سیلوا مدافع برزیلی آبی‌ها که با کش‌وقوس زیادی برای تمدید قرارداد با باشگاه استقلال به توافق رسیده و سرانجام در این تیم ماندنی شد، تا حدودی متزلزل و ضعیف نشان داده تا جایی که طبق اخبار واصله این بازیکن در اردوی ترکیه یک گل به خودی را هم به ثبت رساند و در بازی‌های اخیر نیز به حریف یک پنالتی هم داده است.

از سوی دیگر طبق شنیده‌ها عارف غلامی هم نظر ساپینتو را تا حد متوسطی به خود جلب کرده است. با این حال به نظر می‌رسد اگر استقلال بخواهد با 3 دفاع به مصاف سپاهان برود به احتمال بسیار زیاد با همین سه بازیکن که نام برده شدند به میدان می‌رود به این شکل که چشمی در مرکز خط دفاعی و دو بازیکن دیگر روی دست وی بازی خواهند کرد. البته مرادمند نیز به‌شدت موردتوجه ساپینتو قرار گرفته است اما به خاطر مشکلات مربوط به صدور مجوز، فعلا امکان استفاده از این بازیکن تا زمان صدور کارت پایان‌خدمتش وجود نخواهد داشت.

در خط میانی به نظر می‌رسد از حالا جای زبیر نیک نفس و مهدی مهدی‌پور در ترکیب ثابت محفوظ باشد و همان‌طور که دیروز در «فرهیختگان» عنوان کردیم رضا میرزایی نیز احتمالا به جای حردانی استقلال را در دیدار هفته اول برابر سپاهان همراهی خواهد کرد. هرچند در این پست یامگا هم می‌تواند تیم را همراهی کند اما از آنجایی که این بازیکن سال گذشته در فاز هجومی بیشتر به درد استقلال خورد در‌صورتی‌که این بازیکن فرانسوی در ترکیب ثابت باشد، در پستی بازی می‌کند که به دروازه حریف نزدیک‌تر باشد.

برای مرکز زمین سرمربی پرتغالی استقلال روی رضاوند که تا آخر برای ماندن وی در جمع آبی‌ها تلاش کرد هم حساب ویژه‌ای باز کرده با این حال عزیزبک آمانوف، بازیکن ازبکستانی که پیش از این حسابی نظر سرمربی را به خود جلب کرده بود، طی روزهای اخیر تا حدود زیادی بی‌انگیزه نشان داد و مشخص نیست این بازیکن بتواند در نخستین گام در ترکیب اصلی، تیمش را همراهی کند.

در فاز هجومی هم فعلا شانس با پیمان بابایی و سجاد شهباززاده یار است؛ چراکه این دو بازیکن در تمرینات روزهای اخیر استقلال پرتلاش و باانگیزه‌تر از سایرین نشان داده و از آنجایی که در بازی‌های تمرینی استقلال هم این دو بیشترین تایم بازی را به خود اختصاص داده‌اند، احتمالا این دو هم از شانس زیادی برای حضور در ترکیب استقلال برخوردار باشند. درخصوص وضعیت نیروی انسانی استقلالی‌ها در فاز هجومی این‌طور شنیده می‌شود که بابایی خیلی سرحال و باانگیزه در تمرینات نشان داده و حسابی نظر ساپینتو را جلب کرده است و او روی این بازیکن در فاز هجومی تیمش برای گلزنی حساب ویژه‌ای را باز کرده است. البته طبق شنیده‌ها هنوز کاوه رضایی به فرم مطلوب نرسیده و از بین ارسلان و آرمان نیز تا اینجای کار مطهری تا حدودی در تمرینات بهتر کار کرده است.

با بازیکنان موردعلاقه ساپینتو آشنا شوید

استقلالی‌ها درحالی برای دیدار با سپاهان آماده می‌شوند که ریکاردو ساپینتو کمی دیرتر از موعد مقرر به جمع آبی‌ها اضافه شده و کار را برای شروعی قدرتمند با این تیم استارت زد. این سرمربی بعد از یک هفته کار طاقت‌فرسا در تهران و شناخت نفرات اصلی تیم، همراه با تیم راهی ترکیه شده و در این کشور هم بازیکنان استقلال دو هفته تمرینی سخت و پرفشار را پشت‌سر گذاشتند. در ادامه و با بازگشت به تهران، تا حدود زیادی از فشار تمرینات کم شده و بیشتر کارها به مسائل تاکیکی و فنی اختصاص پیدا کرد تا جایی که این تیم برای رسیدن به تفکرات فنی مرد پرتغالی دو دیدار تدارکاتی را هم در تهران برگزار کرد.

طبق شنیده‌ها ساپینتو در همین ابتدای کار با استقلال از چند بازیکن حسابی خوشش آمده و با آنها از لحاظ فنی و تاکتیکی ارتباط خوبی گرفته است. نفراتی مانند روزبه چشمی، صالح حردانی، محمدحسین مرادمند، مهدی مهدی‌پور و تا حدودی عزیزبک امانوف از بازیکنان مورد علاقه این مرد پرتغالی محسوب می‌شوند و به نظر می‌رسد در ادامه فصل این مربی برای پیشبرد اهدافش روی این نفرات حسابی ویژه‌ای را باز کند.

البته طبق شنیده‌ها ساپینتو تا همین روزهای اخیر حسابی پیگیر وضعیت محبی بوده تا با وجود این بازیکن تکلیف تیمش را برای حضور در یک ماراتن سخت و طاقت‌فرسا مشخص کند.

آنالیز دقیق سپاهان در دستور کار ساپینتو

استقلال در هفته اخیر با تمرکز به شناخت مرد پرتغالی از هموطنش تمرین کرده است. استقلالی‌ها درواقع با آنالیزی که کادرفنی این تیم انجام داده تمرین و برای این دیدار سخت خود را آماده کرده‌اند. البته برگزاری دیدار تدارکاتی سپاهان مقابل خوشه طلایی ساوه که هفته گذشته و در مقابل دیدگان تماشاگران در ورزشگاه نقش جهان برگزار شد تا حدودی باعث شد تا یک شناخت نسبی از وضعیت تیم زردپوش اصفهانی به دست بیاید اما این همه کار نبوده و استقلالی‌ها از روش‌های دیگری نیز اطلاعات و آمار تیم اصفهانی را مورد بهره‌برداری و آنالیز قرار داده‌اند تا از این نظر هم استقلال با شناخت و آمادگی کامل مقابل سپاهان در هفته اول رقابت‌ها به میدان برود تا این موضوع باعث شود هواداران این تیم با امیدواری به مصاف اول تیم‌شان در فصل جدید بروند. گفتنی است این دیدار از هفته اول رقابت‌ها جمعه از ساعت 19:30 درحالی در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود که فعلا قرار است 30 درصد از گنجایش ورزشگاه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا مورد استفاده قرار بگیرد که طبق قانون حدود 90 درصد از این تعداد به هواداران استقلال و مابقی آن به سپاهانی‌ها تعلق خواهد گرفت.

پ آقای فرش _ E دکتر طالبی_E

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x